Charpentier, M.A., Lully, J. B.:Te Deum

Období francouzského baroka patří mezi vrcholy historie evropské kultury. Ve vzácném porozumění se v něm protnula snaha „Krále slunce“ Ludvíka XIV. (1638–1715) reprezentovat svoji neomezenou politickou moc také prostřednictvím hudby a tance s genialitou dvorního skladatele Jeana-Baptisty Lullyho (1632–1687).

Dvojí Te Deum, které je náplní koncertu, patří do okruhu duchovních skladeb, jejichž historie sahá až do raného středověku. Původ tohoto hymnu bývá připisován milánskému biskupovi Ambrožovi (338–397). Hymny vždy zaznívaly při slavnostních příležitostech a obřadech, jak politických, tak církevních. Ani Lullyho Te Deum není výjimkou. Lully jej zkomponoval ke slavnosti křtu svého nejstaršího syna 9. září 1677. Kmotrem nebyl nikdo jiný než Ludvík XIV. Další provedení Te Deum 8. ledna 1687 už tak radostné nebylo. Lully se prudce udeřil do nohy koncem těžké hole, která sloužila jako předchůdce taktovky. Na následky zánětu, které mu toto zranění způsobilo, 22. března 1687 zemřel.

Marc-Antoine Charpentier byl sice na rozdíl od Lullyho rodilý Francouz, nicméně hudební vzdělání získal v Itálii. Po rozchodu Lullyho s jeho spolupracovníkem Molièrem se Charpentier stal autorem hudby k jeho hrám. Jeho Te Deum vzniklo počátkem 90. let 17. století a je zřejmě nejskvostnějším a zcela jistě nejznámějším z celkem čtyř skladeb stejného označení. Charpentier při jeho psaní použil podobnou sazbu jako Lully. Úvodní téma jeho předehry ve formě marche en rondeau všichni známe jako znělku Eurovize. Je určena pro čtyři trubky, které byly i s tympány v barokní době neodmyslitelnou součástí chrámové hudby a měly za úkol zvyšovat její lesk.

Program:
• M. A. Charpentier: Te Deum (H146)
• J. B. Lully: Te Deum (LW 55)

ÚČINKUJÍ

Czech Ensemble Baroque Orchestra & Choir

Soli:
• Soprán: Michaela Šrůmová/Kamila Zbořilová
• Alt: Markéta Cukrová/Kamila Mazalová/Barbora Polášková
• Tenor: Jaroslav Březina /Jan Turčínek
• Bas: Tomáš Král/Matúš Trávniček
• Sbormistr: Tereza Válková
• Koncertní mistr: Peter Zajíček
• Dirigent: Roman Válek

Orchestr:

5-4-4-3-2, 2-2-0-2, 0-2-0-0 cembalo, org, timpani (celkem 29 hráčů)

Sbor SATB:

7S-7A-7T-7B (celkem 24 zpěváků)

Nastudováno v rámci LŠBH 2008

délka programu: asi 70 minut s přestávkou

Změna obsazení vyhrazena.